Az Olvasásértés rész három feladatában három különböző olvasási technikára lesz szükséged. Az első feladatban gyors, áttekintő olvasásra, a másodikban konkrét információt kereső „scannelő” olvasásra lesz szükséged, végül a hosszabb, harmadik feladat a részletekbe menő intenzív olvasásról szól.
Minderre most 10 perccel több idő, összesen 40 perc áll rendelkezésedre.
Feladatok és elvárt készségek a Junior B1 és a B1 vizsgán
Feladatleírás:
Egy 6 bekezdésből álló szöveghez kell 8 bekezdéscímet párosítanod. Két címhez nem tartozik bekezdés.
Elvárt készségek:
Áttekintő, lényegkiemelő olvasásértés.
Feladatleírás:
Négy azonos témájú, de egymástól független szöveget, és 7 állítást kapsz, amelyek információkat tartalmaznak valamelyik szövegből. Minden egyes állítást a megfelelő szöveghez kell hozzárendelni.
Elvárt készségek:
Konkrét információ keresése a szöveg áttekintése alapján
Feladatleírás:
Egy hosszabb szöveg elolvasása után 7 feleletválasztós kérdésre kell válaszolnod.
Elvárt készségek:
Részletes, alapos szövegértés, szövegértelmezés
Tudni szeretnéd, hogyan zajlik a vizsga?
Tovább a nyelvvizsga menetére.
Az Íráskészség első feladatában egy nyomtatványt, például jelentkezési lapot, kell kitöltened. A második feladatban két téma közül választhatsz és egy baráti emailt kell írnod. A 60 perces vizsgarészen belül szabadon oszthatod be idődet.
Feladatok és elvárt készségek a Junior B1 és a B1 íráskészség vizsgarészen
Feladatleírás és elvárt készségek:
Egy formanyomtatványt, űrlapot, jelentkezési lapot kell kitöltened információkkal és rövid válaszokkal.
Tehát amit várunk, az az alapvető személyes információk megadása, rövid leírás, vélemény rövid kifejtése.
Feladatleírás:
Két szituáció vagy téma közül választhatsz, egy informális, baráti e-mailt kell megírnod.
Elvárt készségek:
Levél, e-mail írás, személyes információk, történet elmesélése
Mostantól te magad is lecsekkolhatod az íráskészség feladatodat, hogy időben kiderüljön, hogyan tudod ezt a vizsgarészt a legjobban teljesíteni.
Tudni szeretnéd, hogyan zajlik a vizsga?
Tovább a nyelvvizsga menetére.
A Hallásértés részben (akárcsak az Olvasásnál) a három feladat, három különböző élethelyzetben három féle technikát kíván. Az elsőben a rövid párbeszédek témáját kell csupán beazonosítanod, a másodikban pár konkrét információt lejegyzetelned, míg a harmadik feladathoz egy sor részletesebb kérdés tartozik. Szünetekkel, a párbeszédek ismétlésével kb 35 perc ez a rész.
Feladatok és elvárt készségek a Junior B1 és a B1 hallásértés vizsgarészen
Feladatleírás és elvárt készségek:
A vizsgázó 6 rövid beszélgetésrészletet hall (egymás után mindegyiket kétszer), a feladatlapján pedig 8 témát talál. Ezeket kell egymáshoz rendelnie, miközben 2 témához nincs párosítható párbeszéd.
EuroPro vizsgán: Értekezlet részlet - A vizsgázónak lejátszanak egy részletet valamilyen értekezletről. A feladatlapján tíz feleletválasztós tesztkérdésre kell válaszolnia
Feladatleírás és elvárt készségek:
A vizsgázó egy monológot hall kétszer. A feladatlapján a szöveg összefoglalását olvashatja, melyből 9 információ hiányzik. Ezeket kell pótolnia a hallottak értelmében nem több mint három szóval egy-egy helyen.
Feladatleírás és elvárt készségek:
A vizsgázónak lejátszanak egy részletet valamilyen rádió műsorból. A feladatlapján tíz feleletválasztós tesztkérdésre kell válaszolnia, vagy állításokat kell megfelelően befejeznie a megadott opciókból.
Tudni szeretnéd, hogyan zajlik a vizsga?
Tovább a nyelvvizsga menetére.
Választhatsz magadnak párt, akivel együtt szóbelizel, de aggódnod akkor se kell, ha nincs párod, ugyanis lehetőség van egyéni szóbeli vizsgára is. (Egyéni szóbeli vizsgát csak hagyományos, papíralapú vizsga esetén lehet választani.)
Páros szóbeli vizsga esetén: a Beszédkészség 4 feladatából az első háromban külön-külön beszélgettek a vizsgáztatóval. Amíg a párodat kérdezik, te kifújhatod magad, gondolatban készülhetsz a következő rövid feladatocskára. Az utolsó, negyedik feladatban fogtok egy képet, vagy témát röviden együtt megvitatni, hogy minél életszerűbb, valóságosabb legyen a vizsga. Mielőtt bementek, lesz 10 perced nyugodtan felkészülni, sőt akár vázlatot írni, a második, Történetmesélés feladathoz.
Egyéni szóbeli vizsga esetén: a Beszédkészség 3 feladatból áll, melyek mindegyikében közvetlenül a vizsgáztatóval beszélgetsz, csak az ő kérdéseire válaszolsz, csak téged értékelnek. Az utolsó, harmadik feladatban kapsz egy kérdéskártyát, melyről röviden ki kell fejtened a vélemenyedet. Mielőtt bemész, lesz 10 perced nyugodtan felkészülni, sőt akár vázlatot írni, a második, Történetmesélés feladathoz.
Feladatok és elvárt készségek
Bemelegítésként először egy egyszerű kérdést tesz fel a vizsgáztató személyes élményeidről, ez a rész még nem értékelt. A következő két kérdés – már a vizsga részeként – a hétköznapi élet valamely területét (pl. nyaralás, szokások, hobbik, viselkedés, öltözködés stb.) érinti. Az első a saját személyes tapasztalataidról érdeklődik, míg a második kérdés kicsit elvontabb, általánosabb szempontból közelíti ugyanezt a témát. Páros vizsgán a vizsgáztató felváltva teszi fel a kérdéseket a két vizsgázónak. Élmények, vélemények és tapasztalatok megosztása nyelv amire szükséged lesz, egyúttal bemelegítés a következő feladatokhoz.
A szóbeli második feladatához egy 6 képből álló képsort kapsz. Erről 10 percnyi előzetes felkészülés, jegyzetek készítése után, összefüggő történetet kell elmondanod múlt időben, összesen 1,5 percben. Rövid, összefüggő történetmesélést várunk, amiben nyelvhelyességed mellett folyékonyságod, választékosságod is be tudod mutatni. A páros vizsgán egymás után mondjátok el történeteteket.
EuroPro nyelvvizsgán: egy feladatlapot kapsz néhány üzleti, szakmai adattal (pl. grafikon), amelyről tízpercnyi előzetes felkészülés után egy prezentációt kell tartanod.
EGYÉNI
3. In my Opinion
Az egyéni vizsga utolsó feladatában egy témával kapcsolatban kell kifejtened érveidet valaminek az előnyeiről és hátrányairól, másfél percben. Itt felkészülési idő nincs – amint megkaptad és elolvastad a témakártyát, rögtön bele is kell vágnod. Persze nem előadást várunk, hanem egy összeszedettebb „hangos gondolkodást”.
PÁROS
3. Situations
3 forduló, 3 szerepjátékkártya, amik megadják, ki vagy, hol vagy, mit szeretnél elintézni. Minden szerepkártyánál kétszer szólalsz meg: te indítod el a párbeszédet, majd a vizsgáztatótól kapott reakcióra is mondasz valamit.
4. Discussion
Egy téma, amit 3 percben, felkészülés nélkül kell megvitatnotok. A cél, hogy próbáljatok megegyezésre jutni: az összegyűjtött szempontok közül melyeket tartjátok a legjobbnak, legfontosabbnak. Érvelés és vita, egymásra reagálva.
Nyelvtanárok figyelmébe: elérhetőek az Euroexam B1-es vizsga szóbeli értékelési kritériumai:
PÁROS szóbeli vizsga esetén: levezető vizsgáztató / értékelő vizsgáztató
EGYÉNI szóbeli vizsga esetén: levezető vizsgáztató / értékelő vizsgáztató
Tudni szeretnéd, hogyan zajlik a vizsga?
Tovább a nyelvvizsga menetére.