Tudd meg, melyik vizsga való neked!
Nem tudod, hogy melyik típusú nyelvvizsgára van szükséged? Komplex vizsga vagy részvizsgák? Otthoni online vagy hagyományos változat? Egynyelvű vagy kétnyelvű? Egyéni vagy páros szóbeli? Ne aggódj, itt minden információt megtalálsz a különböző vizsgatípusokról.
Egyéni vagy páros szóbeli?
Van egy jó hírünk. Az Euroexam angol hagyományos vizsgáknál bármelyiket választhatod. Mindkét típusnak vannak előnyei, de leginkább a személyiségeden fog múlni, hogy te melyik típusúnál lehetsz sikeresebb. Nézd meg a kétféle szóbeli lehetőséget és válassz aszerint, ahogy neked a legjobb!
Komplex, írásbeli vagy szóbeli?
Először is fontos tisztázni, hogy mi a célod a nyelvvizsgával, és azt is, hogy milyen vizsgarészekből épül fel egy nyelvvizsga. A leggyakoribb, egynyelvű vizsga négy részből áll: olvasott szövegértés, íráskészség, hallott szövegértés, beszédkészség. A kétnyelvű vizsga esetében egy további vizsgarész is vár rád: a közvetítés.
Komplex vizsga
A legtöbb esetben komplex vizsgát várnak el tőled mindenhol, ahol bizonyítványt kell felmutatnod (továbbtanulás, diploma, munkahely, stb.). Ez a vizsgatípus igazolja, hogy minden nyelvi készséged az adott nyelvi szinten van-e, illetve azt is, hogy te mind a négy vizsgarészt, azaz az írásbelit (olvasott szövegértés, íráskészség, kétnyelvű vizsga esetén a közvetítés is), valamint a szóbelit (hallott szövegértés, beszédkészség) is teljesítetted.
Csak írásbeli vagy csak szóbeli
Lehetőséged van külön írásbeli és szóbeli vizsgát tenni, két különböző időpontban. A két sikeres, külön letett írásbeli és szóbeli vizsgád bizonyítványai automatikusan komplex vizsgát jelentenek számodra, azaz nincs további teendőd velük. Azoknak ajánljuk, akik úgy érzik, hogy komplex vizsgára még nem elég felkészültek, de az írásbeli vagy a szóbeli részeire igen.
Otthoni, online vagy hagyományos vizsga?
Ha ismerkedtél már az hagyományos, papíralapú Euroexam vizsgákkal, akkor semmilyen meglepetés nem fog érni, mert a feladattípusok és a vizsga hossza is mindenben pontosan megegyezik a már ismerős Eureoxam nyelvvizsgákéval.
- A vizsgarészeken belül a feladatok között itt is szabadon mozoghatsz, visszatérhetsz a fogósabb kérdésekhez később is.
- Arra is van lehetőséged, hogy ellenőrizd egy szó jelentését, mert a számítógépes vizsgán is ugyanúgy használhatod a nyomtatott szótáradat!
- Az Euroexam vizsgákon megszokott életszerű kommunikációs helyzetekkel találkozol a számítógépes változatban is.
- A szóbelin online jelentkezik be a vizsgáztató és vizsgázó társad, mindketten élőben, természetes módon beszélgettek a vizsgáztatóval, akárcsak a hagyományos vizsgán. Ezúttal persze otthonról.
- Ugyanúgy jegyzetet készíthetsz magadnak az online vizsga közben, akárcsak a hagyományos vizsgán.
Az online és hagyományos vizsgákról részletesebb információt ezen az oldalon találsz.
Egynyelvű vagy kétnyelvű nyelvvizsgát válassz?
Nem tudjuk megmondani, hányszor tettétek már fel a kérdést: mi a különbség az egynyelvű és a kétnyelvű nyelvvizsga között?
Ugyanannyit ér az egynyelvű mint a kétnyelvű nyelvvizsga?
Igen. Minden olyan hétköznapi helyzetben, amiben a nyelvvizsga számodra értékkel bír (pl. felvételi pluszpontok, diploma megszerzése), a két változat teljesen egyenértékű. Van 1-2 doktori iskola, amely a PhD fokozathoz kétnyelvű nyelvvizsgát vár el. Akit ez érint, az nyilván utánajár ennek, a többieknek ezzel nincs dolga.
Akkor mi is a különbség?
Majdnem mindenben azonos a két vizsgatípus. A B2-es általános egynyelvű nyelvvizsga 4 vizsgarészből és 12 feladatból áll és ezek kivétel nélkül benne vannak a kétnyelvű vizsgában is. Tehát az egyetlen különbség, hogy kétnyelvű nyelvvizsgán a teljes egynyelvű feladatsor mellé még egy vizsgarész, a "Közvetítés" megoldása is vár rád. Itt az anyanyelv és a célnyelv közti információközvetítés az elvárás. Ez a B2-es szinten 2 plusz feladatot jelent.
Mi a különbség a vizsganapon?
A közvetítés vizsgarésszel kezdődik az egész írásbeli, ami így a B2-es szinten kb. 35 perccel hosszabb. Az egynyelvűt választók számára csak akkor kezdődik az írásbeli vizsga az olvasásértés vizsgarésszel, amikor a kétnyelvesek befejezték a közvetítés részt, és csatlakoznak hozzájuk.
Kinek ajánljuk a kétnyelvű nyelvvizsgát?
Azoknak, akik:
- gyakran fordítgatnak, akár nyelvórán, akár saját kedvtelésből, akár munkahelyen, akik úgy érzik, hogy a nyelvek közti átjárást, információközvetítést készségszinten folytatják, így ők feltehetőleg biztos kézzel oldják majd meg az életszerű feladatokat.
- nem bánják, hogy a közvetítéssel együtt hosszabb és kicsit fárasztóbb is az írásbeli rész számukra, mert eggyel több vizsgaelemre is készülniük kell rövidebb-hosszabb ideig a vizsga előtt.
Mi nem foglalunk állást egyik vagy másik típus mellett, a döntés minden esetben a tiétek.
Általános vagy üzleti nyelvvizsga?
Általános
Az akkreditált angol Euroexam nyelvvizsga az általános nyelvtudást értékeli. Ezt várják el a felvételiken a pluszpontokért, és a legtöbb egyetem, főiskola ezt követeli meg az államvizsgához is.
Felső középhaladó szintű nyelvtudással rendelkező tanulóknak ajánljuk, akik a felvételihez, diplomához nélkülözhetetlen középfokú nyelvvizsgaoklevelet kívánnak szerezni. A hazai munkahelyek többségén szintén az Euroexam B2 szintű nyelvtudást, az ezt igazoló középszintű nyelvvizsgát várják el.
EuroPro (üzleti, szakmai)
Több intézmény ma szaknyelvi vizsga megszerzését írja elő a diploma feltételeként. Az itt tanulóknak, ide készülőknek ajánljuk az EuroPro angol üzleti-szaknyelvi vizsgát, mely a szakmai, üzleti célú angoltudást (English for Business and Professional Purposes) értékeli, és szaknyelvi vizsgabizonyítványt ad.
Az üzleti nyelvvizsga esetében az alábbi, igen általános üzleti témakörök (general business English) fordulhatnak elő a szóbeli vizsgán:
- Munkaidő és fizetés
- Munkahelyi hierarchia
- Mindennapi munkához kapcsolódó kifejezések
- Munkahelyi/üzleti dokumentumok
- Helyszínek és események az üzleti életben
- Kereskedelem
- Piac és marketing
Mi a különbség a két vizsgatípus között?
Egyetlen feladat tér el teljesen a két vizsgatípus közt B1 szinten. Az általános vizsga beszédkészség vizsgarészének második feladata 2 perces történetmesélés egy megadott képsorról, az üzleti vizsgát tevőknek viszont egy 2 perces üzleti prezentációt kell tartaniuk a megadott információk, adatok alapján.
A hallott szöveg értése vizsgarész 3. feladata annyi különbséget mutat, hogy az általános vizsga Radio Programme feladata egy talk-show jellegű beszélgetés 2-3 résztvevővel, míg az üzleti vizsga feladatának Business Meeting (magyarul: Értekezlet részlet) elnevezése egyértelműen mutatja, hogy milyen szituációban beszélget egymással ugyancsak 2-3 személy. A feladatválasztós formátum azonban azonos.
Az általános B2-es vizsga beszédkészség vizsgarészének második feladata 2 perces történetmesélés egy megadott képsorról, az üzleti vizsgát tevőknek viszont egy 2 perces üzleti prezentációt kell tartaniuk a megadott információk, adatok alapján.
Míg a hétköznapi életben alkalmazott kommunikációs készségek hasznosak az üzleti életben is, a szituációk és a kontextusok különböznek. A szakmai közeg speciális szókincset kíván, de a készség marad: pl. egy szöveg lényegének kiemelése olvasás- vagy hallásértésen keresztül, egy ügyintéző e-mail írása, stb. Tehát, a tesztelt készségek, a feladattípusok azonosak, viszont az általános vizsgán különféle hétköznapi közegekben, témákban kell eligazodni, az üzleti vizsgán pedig szakmai, a munkahelyen előforduló élethelyzetekben (pl. üzleti megbeszélés).
Mind az általános, mind a szakmai vizsgarendszerben az akkreditált szintek az Európa Tanács nemzetközileg elfogadott követelményeinek éppúgy megfelelnek, mint a magyar akkreditációs rendszernek.
Melyik vizsgára, hogyan készülj?
Hasonlóan. Természetesen a MyEuroexam fiókodban megtalálod az összes felkészítőanyagot, az e-shopban pedig az Euroexam vizsgatípusokra felkészítő tankönyveket és tesztkönyveket. Hasznosak lesznek számodra mindazok a felkészülést támogató eszközök és anyagok is, amelyeket alapvetően az általános vizsgákra fejlesztettünk, kitekintéssel az üzleti vizsgákra is.
Tájékozódj a nyelvvizsga menetéről, hogy pontos képet kapj, miben egyeznek meg és miben különböznek a feladatok a különböző nyelvvizsgatípusokban, és nézd meg a vizsgafeladatokat.
A személyre szabott felkészüléshez és ügyintézéshez görgess lejjebb és lépj be a MyEuroexam fiókodba!