Az Olvasásértés rész három feladatában három különböző olvasási technikára lesz szükséged. Az első feladatban gyors, áttekintő olvasásra, a másodikban konkrét információt kereső „scannelő” olvasásra lesz szükséged, végül a hosszabb, harmadik feladat a részletekbe menő intenzív olvasásról szól.
Minderre most 10 perccel több idő, összesen 50 perc áll rendelkezésedre.
Feladatok és elvárt készségek
Feladatleírás és elvárt készségek:
Egy 6 bekezdéses összefüggő szöveg minden bekezdését a megadott 8 cím egyikével kell összepárosítanod, eldöntve, hogy az egyes bekezdések miről szólnak (2 címet pedig ki kell zárnod)
Amit tehát várunk tőled, az áttekintő, lényegkiemelő olvasásértés.
Feladatleírás és elvárt készségek:
Kapsz négy azonos témájú, de egymástól független szöveget és hét állítást, amelyek információkat tartalmaznak valamelyik szöveggel kapcsolatban.
Azt kell eldöntened, hogy egy adott állítás melyik szövegre igaz. Amit tehát várunk, az konkrét információ keresése a szöveg áttekintése alapján.
Feladatleírás és elvárt készségek:
Egy hosszabb szöveghez (rendszerint cikkhez) tartozó 7 feleletválasztós kérdést kell megválaszolnod, vagy befejezetlen állításokat kell a szöveg tartalma alapján befejezned.
Készségek, amelyekre szükséged lesz: részletes, alapos szövegértés, szövegértelmezés.
Tudni szeretnéd, hogyan zajlik a vizsga? Nézd meg rövid, ismertető videónkat vagy olvasd el a nyelvvizsga menetét.
Az Íráskészség első feladatában mindig egy hétköznapi, félig formális ügyintéző levelet kell írnod 3 konkrét támpont felhasználásával. A második feladatban három téma és műfaj közül választhatsz. A témák változatosak, de a három műfaj mindig fix, pontosan tudod mire számíts. A 70 perces vizsgarészen belül szabadon oszthatod be idődet.
Feladatok és elvárt készségek
Feladatleírás és elvárt készségek:
Egy formális vagy félformális stílusú, irányított ügyintéző e-mailt kell írnod kb. 150 szó terjedelemben. A feladatban meghatározzuk a kívánt célt is (panasz, érdeklődés, jelentkezés stb.). Az e-mailed írásakor törekedj arra, hogy célnyelvi olvasó számára egy hangvételében megfelelő, jól követhető, megfelelően tagolt szöveg jelenjen meg. Ezen keresztül bizonyíthatod, hogy egy panaszt vagy érdeklődést hatékonyan meg tudsz írni angolul.
Feladatleírás és elvárt készségek:
Három téma és három műfaj közül választhatsz. A feladat célja, hogy egy érvelő szöveget írj kb. 150 szó terjedelemben, ami célnyelvi olvasó számára jól tagolt, logikus és követhető. Az érvelésedben jelenjen meg az álláspontod és/vagy kérdésfelvetésed. Ezt pro-kontra érvekkel támaszd alá, amit a végén egy meggyőző záró bekezdésben lekerekítesz. A feladatlapon 3 állandóan visszatérő műfajt találsz, melyek közül egyet kell megírnod:
- ESSZÉ: középiskolától az egyetemig jogos elvárás, hogy képes legyél egy komolyabb, esetenként provokatív témával kapcsolatban megfogalmazni álláspontodat formális stílusban, logikusan szerkesztett pro és kontra érveken keresztül.
- ONLINE KOMMENT: a közösségi médiában gyakran érzelmektől fűtött, emoji-kal színesített kommentektől eltérően, a vizsgán online műfajokban (pl. blog-, fórumbejegyzés, cikk) megjelenő, elképzelt szöveghez várjuk érvelő reakcióidat, egyetértő- vagy ellenvéleményedet, logikusan szerkesztett, bekezdésekre épülő szövegben.
- KRITIKA: sok döntésünk jó részét az online térben mások által megfogalmazott értékelő, kritikai megnyilvánulásokra építjük (pl. termékekről, eseményekről, szolgáltatásokról). A kritikádban ilyen pozitív és/vagy negatív tapasztalatokat, véleményeket, érveket fogsz megfogalmazni az adott dologgal kapcsolatban.
Az EuroPro üzleti szaknyelvi vizsgán a második feladatban választható három műfaj: BLOGCIKK, JELENTÉS, ESSZÉ.
Mostantól akár a tanárod, akár te is csekkolhatjátok a szövegeidet, hogy időben kiderüljön, hogyan teljesítheted legjobban ezt a vizsgarészt.
Tudni szeretnéd, hogyan zajlik a vizsga? Nézd meg rövid, ismertető videónkat vagy olvasd el a nyelvvizsga menetét.
A Hallásértés részben (akárcsak az Olvasásnál) a három feladat, három különböző élethelyzetben három féle technikát kíván. Az elsőben a rövid párbeszédek témáját kell csupán beazonosítanod, a másodikban pár konkrét információt lejegyzetelned, míg a harmadik feladathoz egy sor részletesebb kérdés tartozik. Szünetekkel, a párbeszédek ismétlésével kb 35 perc ez a rész.
Feladatok és elvárt készségek
Feladatleírás és elvárt készségek:
Döntsd el, melyik párbeszéd, miről szól (mindet egymás után kétszer hallgathatod meg). Vagyis, párosítsd a 6 rövid párbeszéd mindegyikét valamelyik megadott témával. Nincs más dolgod, mint mindegyik párbeszédről eldönteni, miről szól. Vagyis párosítani mindegyiket a 8 megadott téma egyikével (2 témát pedig ki kell zárnod)
Amit tehát várunk: a szöveg lényegének megértése (minden részlet megértésének szándéka nélkül).
Feladatleírás és elvárt készségek:
Egy monológot kétszer meghallgatva egészítsd ki a megadott 7-9 mondatot, mindegyikbe beírva az onnan hiányzó, összesen 9 darab információt. Az összes beírandó válasz maximum 3 szóból állhat.
Tehát a feladat nem más, mint konkrét információ keresése a megadott mondatok alapján.
Feladatleírás és elvárt készségek:
Egy kétszer meghallgatható talk-show szerű rádióműsor alapján, 10 feleletválasztós tesztkérdésre kell válaszolnod vagy befejezetlen állítások megfelelő befejezését kell megtalálnod a 3 megadott opció (A-B-C) közül. EuroPro nyelvvizsgán: egy szakmai értekezlet részlete alapján kell a 10 feleletválasztós tesztkérdésre válaszolnod. Tehát amit várunk, az részletes, alapos szövegértés, szövegértelmezés
Tudni szeretnéd, hogyan zajlik a vizsga? Nézd meg rövid, ismertető videónkat vagy olvasd el a nyelvvizsga menetét.
Választhatsz magadnak párt, akivel együtt szóbelizel, de aggódnod akkor se kell, ha nincs párod, ugyanis lehetőség van egyéni szóbeli vizsgára is. (Egyéni szóbeli vizsgát csak hagyományos, papíralapú vizsga esetén lehet választani.)
Páros szóbeli vizsga esetén: a Beszédkészség 4 részéből az első háromban külön-külön beszélgettek a vizsgáztatóval. Amíg a párodat kérdezik, te kifújhatod magad, gondolatban készülhetsz a következő rövid feladatocskára. Az utolsó, negyedik részben fogtok egy képet, vagy témát röviden együtt megvitatni, hogy minél életszerűbb, valóságosabb legyen a vizsga. Mielőtt bementek, lesz 10 perced nyugodtan felkészülni, sőt akár vázlatot írni, a második, Történetmesélés feladathoz.
Egyéni szóbeli vizsga esetén: a Beszédkészség 3 részből áll, melyek mindegyikében közvetlenül a vizsgáztatóval beszélgetsz, csak az ő kérdéseire válaszolsz, csak téged értékelnek. Az utolsó, harmadik részben kapsz egy kérdéskártyát, melyről röviden ki kell fejtened a véleményedet. Mielőtt bemész, lesz 10 perced nyugodtan felkészülni, sőt akár vázlatot írni, a második, Történetmesélés feladathoz.
Feladatok és elvárt készségek
Bemelegítésként először két egyszerű kérdést tesz fel a vizsgáztató személyes élményeidről, ez a rész még nem értékelt. A következő két kérdés – már a vizsga részeként – a hétköznapi élet valamely területét (pl. nyaralás, szokások, hobbik, viselkedés, öltözködés stb.) érinti. Az első a saját személyes tapasztalataidról érdeklődik, míg a második kérdés kicsit elvontabb, általánosabb szempontból közelíti ugyanezt a témát. Páros vizsgán a vizsgáztató felváltva teszi fel a kérdéseket a két vizsgázónak. Élmények, vélemények és tapasztalatok megosztása a nyelv amire szükséged lesz, egyúttal bemelegítés a következő feladatokhoz.
A szóbeli második feladatához egy 10 képből álló képsort kapsz. Erről 10 percnyi előzetes felkészülés, jegyzetek készítése után, összefüggő történetet kell elmondanod múlt időben, összesen két percben. Rövid, összefüggő történetmesélést várunk, amiben nyelvhelyességed mellett folyékonyságod, választékosságod is be tudod mutatni. A páros vizsgán egymás után mondjátok el történeteteket.
EuroPro nyelvvizsgán: egy feladatlapot kapsz néhány üzleti, szakmai adattal (pl. grafikon), amelyről tízpercnyi előzetes felkészülés után egy prezentációt kell tartanod.
EGYÉNI
3. For and Against
Az egyéni vizsga utolsó feladatában egy témával kapcsolatban kell kifejtened érveidet valaminek az előnyeiről és hátrányairól, két percben. Itt felkészülési idő nincs – amint megkaptad és elolvastad a témakártyát, rögtön bele is kell vágnod. Persze nem előadást várunk, hanem egy összeszedettebb „hangos gondolkodást”.
PÁROS
3. Situations
3 forduló, 3 szerepjátékkártya, amik megadják, ki vagy, hol vagy, mit szeretnél elintézni. Minden szerepkártyánál kétszer szólalsz meg: te indítod el a párbeszédet, majd a vizsgáztatótól kapott reakcióra is mondasz valamit.
4. Discussion
Egy téma, amit 3 percben, felkészülés nélkül kell megvitatnotok. A cél, hogy próbáljatok megegyezésre jutni: az összegyűjtött szempontok közül melyeket tartjátok a legjobbnak, legfontosabbnak. Érvelés és vita, egymásra reagálva.
Nyelvtanárok figyelmébe: elérhetőek az Euroexam B2-es vizsga szóbeli értékelési kritériumai:
PÁROS szóbeli vizsga esetén: levezető vizsgáztató / értékelő vizsgáztató
EGYÉNI szóbeli vizsga esetén: levezető vizsgáztató / értékelő vizsgáztató
Tudni szeretnéd, hogyan zajlik a vizsga? Nézd meg rövid, ismertető videóinkat vagy olvasd el a nyelvvizsga menetét.
Ha kétnyelvű vizsgát választottál, akkor a Közvetítés részben előbb egy levél rövid, tartalmi fordítása, majd egy párbeszédben való közvetítés vár rád. (Az egynyelvű vizsga csak 4 részből áll, nem tartalmazza a Közvetítés részt.)
Feladatok és elvárt készségek
Feladatleírás:
Egy magyarul íródott hivatalos levelet kell lefordítanod angolra.
Elvárt készségek:
Információ anyanyelvről idegen nyelvre történő fordítása, a megfelelő stílus alkalmazásával.
Feladatleírás:
Ebben a feladatban egy életszerű, fordítást igénylő helyzettel találkozol (pl. egy pályaudvaron), ahol közvetíteni, tolmácsolni kell a felvételen hallható párbeszéd két, különböző nyelvű beszélője között.
Elvárt készségek:
Egy rövid mondatokból álló, kötetlen stílusú párbeszéd lényegi üzeneteinek átadása írásban.
Tudni szeretnéd, hogyan zajlik a vizsga?
Tájékozódj a nyelvvizsga menetéről és nézd meg vizsgafeladatokat.